Kuvings Big Mouth B6000

Na rynku dostępne są między innymi wyciskarka Kuvings B6000 oraz jej młodszy brat C9500. Zanim zdecyduje się na wybór, któregoś z tych modeli warto zapoznać się z informacjami na ich temat. Najważniejszą kwestia jest fakt, że C9500 w dalszym ciągu wyposażona jest w ten sam 240 Watowy silnik oraz szeroki wlot na warzywa. Jednak jeśli chodzi o wygląd to model C9500 prezentuje się nowocześniej. Wyciskarka do owoców Kuvings C9500 oraz B6000 to modele jednoślimakowe, pionowe o bardzo specyficznej cesze, czyli „big mouth” czyli z dużym otworem do wkładania warzyw i owoców. Dzięki temu praca z tymi urządzeniami jest o wiele wygodniejsza.

Zalety wyciskarki B6000
Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings B6000 posiada bardzo wiele zalet i pozwala na uzyskanie naprawdę bardzo dobrych soków. Warto zapoznać się z jej zaletami.
– duży otwór wsadowy – otwór wsadowy ma aż 7,5 centymetra co pozwala na łatwe wsadzanie wszystkich owoców i warzyw
– ślimak wykonany jest z tworzywa ULTEM, które jest 8 razy mocniejsze od innych podobnych tworzyw.
– wolnoobrotowe wyciskanie soku – wyciskarka pracuje z prędkością 60 obrotów na minutę nie powodując utleniania się soku – Nie ma większego znaczenia czy ślimak będzie obracał się 50 czy też 70 razy na minutę. Ważne, że nie jest to 6000 czy nawet 12000 jak w przypadku sokowirówek.
– mocny silnik – 240 watowy silnik, to jeden z najmocniejszych silników w swojej klasie.
– cicha praca sprzętu
– zatyczka pozwalająca na precyzyjne dozowanie soku, która pełni tak zwaną funkcję niekapka
– elementy urządzenia wykonane są z tworzywa wolnego od bisfenolu tak zwane BPA Free – jest to czasem nadużywane
– niewielkie rozmiary – urządzenie to charakteryzuje się wymiarami 9 x 17,5 x 8 centymetrów – co dla osób dysponujących niewielką kuchnią będzie niewątpliwą zaletą.

Wady
Istnieją także pewne wady a mianowicie jest to wyższa cena niż sokowirówek, niezbyt klarowny sok (jednak o wiele lepszej jakości) oraz fakt, że nawet pomimo dość dużego otworu niektóre warzywa przed włożeniem trzeba najpierw pokroić.